A Kék Világ Alapítvány eddigi 13 éves működése során kiteljesedtek és sokat finomultak az alapszabályban leírt közhasznú tevékenységek végzését szolgáló módszerek és lehetőségek.
Az alapítvány célja, hogy segítse a nemzetközi Fokoláre Mozgalom céljainak hazai megvalósítását, az evangéliumban gyökerező egyetemes értékek – béke, testvériség, igazságosság, fejlődés, kultúra – elterjedését és mélyülését a magyar társadalomban.
Működésének első szakaszában (1992-2000) az infrastruktúra (ingatlanok, közösségi terek, irodák felszerelése) kapott nagyobb hangsúlyt, míg jelenleg az ország 16 megyéjében élő és tevékenykedő önkéntesi hálózat fejlesztése, fenntartása és tevékenységének gondozása jelenti az alapítvány fő profilját. Ez a több mint 400 főt (egyéneket és családokat) összekötő háló jelen van a fővárosban, a vidéki kisvárosokban és a legkisebb falvakban is.
Jelenlegi fő tevékenysége az emberek békés egymás mellett élésének, összefogásának és szolidaritásra való készségüknek a növelése. Olyan tevékenységgel teszi ezt, mely az adott helyen hiányzik.
Országosan nagyon fontos a családok segítése, közösségbe fogása. A Fokoláre mozgalommal közösen összesen 115 családi kört, családi fórumot működtetünk szerte az országban több, mint 1500 résztvevővel.
Rendkívüli fontosságú továbbá a fiatalok korosztályával való foglalkozás heti 1-2 órás program, havi egy nap, illetve évente 3-4 napos tábor keretében: önállóságra nevelés, együtt működési hajlam erősítése. Az erdei óvodákkal/iskolákkal, „túlélő” táborokkal, sporttal és fizikai munkával igyekszünk a hivatalos iskolai oktatás során szerzett ismereteket a fiatalok mindennapi életébe integrálni.
Az egyetemista korosztálynak az ország négy nagyvárosában létrehoztunk egy kiskollégiumi hálózatot (4-7 fő, Budapesten 3, Debrecenben 1 és Szegeden 1 lakás, jelenleg összesen 34 egyetemi hallgató). Ennek célja szintén az egyetemi tanulmányok mellett „az életbe vágó ismeretek megszerzésének segítése” és a kistelepülésekről egyetemre kerülő fiatalok közösségi „immunitásának” erősítése a nagyvárosok esetleges káros hatásaival szemben (drog és más szenvedély kialakulásának megelőzése).
Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a hátrányosan érintett térségekben önkénteseink foglakoznak a gyárbezárásokkal nagyszámban, hirtelen munkanélkülivé vált emberek szociális gondjainak enyhítésében (Békés megye – Elek, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye – Kisvárda, Borsod-Abaúj-Zemplén megye – Ózd).
A Fokoláre Mozgalomban immár 10 éves múltra tekint vissza a Közösségi gazdaság projekt, amelyet itthon a Kék Világ Alapítvány menedzsel és terjeszt azért, hogy a kis és közép vállalkozókat is bevonjuk a szegénység közvetlen következményeinek enyhítésébe és hosszabb távon munkahelyek teremtésébe.
Az alapítvány feladati közé tartozik, hogy képviselje a Nemzetközi Fokoláre Mozgalomban a hazai követőket, szervezze külföldi kongresszusi részvételüket, háttérül és alapul szolgáljon a nemzetközi kezdeményezésekben: pl. 2005. október 9-én tervezett világkörüli béke stafétában a 8-16 éves korosztály részére, melyet a szlovákiai testvér szervezetekkel közösen szervezünk Esztergom – Sturovo (Párkány) között a Duna hídján.
Budapest, 2005. május 12.
Nagy Pál, dr Ferentzi Csaba