Az első konferenciát 2011 decemberében tartották Mannheimben, a Strarkmacher e.V., és a Fokolar-Bewegung irányításával. A téma „az egész projektciklus tartamára megtervezni a partnerség célját, munkamódszerét, a konferenciák időpontjait, és szerkezetét.”
Rövid idő alatt sikerült oldott, konstruktív légkört teremteni, amihez minden résztvevő hozzájárult. Megbeszélték a partnerség fő céljait és tartalmát, úgy, mint pl.:
– hogyan járulhat hozzá a művészet a kommunikációhoz;
– hogyan járulhat hozzá a művészet a kizárás megszüntetéséhez,
– hogyan járulhat hozzá a művészet a közömbösség legyőzéséhez;
– hogyan képes segíteni a művészet a társadalomból kitaszított vagy perifériára került embereknek a társadalommal való kommunikációjukban;
– hogyan járulhat hozzá a művészet a társadalomból kitaszított vagy perifériára került emberek integrálásához;
– hogyan járulhat hozzá a művészet a szív intelligenciájának növeléséhez, terjesztéséhez;
– hogyan járulhat hozzá a művészet a generációk közötti párbeszédhez;
– hogyan járulhat hozzá a művészet a természet tiszteletének terjesztéséhez;
– hogyan segíti a művészet a személytől a közösbe vezető utat, és az azon való haladást;
– hogyan járulhat hozzá a művészet a városok fejlődéséhez a fenntarthatóság jegyében;
– hogyan járulhat hozzá a művészet a helyi közösség megerősödéséhez egy társadalmi (szociális, etnikai, stb.) szempontból megosztott területen;
– hogyan használható a művészet – eszközként – a felnőttoktatás intézményeiben a hírközlés terén; stb.);
Továbbá megállapodtak abban, hogy minden konferenciának hasonló program-felépítéssel kell bírnia (workshopok, előadások, csoportos beszélgetések és tanulmányi kirándulások egyvelege) annak érdekében, hogy a résztvevők számára folyamatosan elegendő teret és időt biztosítsanak látókörük szélesítésére az adott konferencia sajátos témáján belül. Ezen felül ily módon a résztvevők közötti személyes hálózat bővítésére és építő párbeszédek kezdeményezésére is elegendő tér álljon rendelkezésre.
Az első bemelegítő konferencia teljes programját és a szociális interakciót (párbeszéd, együttműködés, kapcsolat, közösségi lét) a partnerek nagyra értékelték.
A Kék Világ Alapítvány részéről Durst Norbert, a Közösségi Művészeti Csoport alapító tagja, jelen projekt szakmai felelős összefogója, koordinátora, és Ferenczy Zoltán, projektmenedzser vettek részt. Nevezett rendezvényt az összes Partnerszervezet képviselőihez hasonlóan értékesnek, célját jelentős mértékben elértnek-megvalósítónak ítéltük.
Filmfelvétel Mannheimben az első konferencián: