Az ötödik konferenciát Bécsben, a VHS Hietzing szervezésében tartották. Tőlünk (a magyar partnerszervezet képviseletében) hárman vettek részt: Bohus Vera Tekla, Forgács Zsuzsanna és Péterváry Zsófia.
Alább az ő beszámolójuk olvasható:
A konferencia három fő pillérre épült: előadások, workshopok és tárlatvezetések a „Művészet mint eszköz“ témakörében.
A rendezvénynek otthont adó VHS Hietzing oktatási intézmény igazgatója, és egyben az esemény házigazdája, Robert Streibel előadásában bemutatta az iskola működését, valamint azt, hogy milyen szerepet játszik náluk a művészet a felnőttoktatásban. Ezt követően körbevezetett az épületben, ahol mind ennek a gyakorlati megvalósulásait is megtekinthettük kiállítások, kiadványok és egyéb művészeti alkotások formájában.
A konferencia másik előadója, Brigitte Gadnik-Jiskra a geriátriai klinikán művészetterápiás foglalkozásokat vezet az idős betegek számára. Előadásában az idősek által készített alkotások bemutatásán keresztül az ott megélt tapasztalatairól beszélt, kiemelve, hogy mennyire sokat jelent az időseknek az alkotás lehetősége, sőt esetenként ez nemcsak lelki, de fizikai állapotukra is pozitív hatással van.
Mindkét előadás rendkívül meggyőzően és inspirálóan hatott mindannyiunkra, mivel konkrét, megvalósult és sikeres példákat mutattak be, amelyek megerősítettek minket abban az elgondolásban, hogy a művészet valóban hasznos és hatékony eszköz tud lenni a társadalom számos különböző területén.
A workshop témája a “Tudás Fája” (“Tree of Knowledge”) elkészítése volt, amely abból állt, hogy a VHS Hietzing épülete előtt található nagy fát a résztvevők által készített papírmasé alkotásokkal feldíszitve, a környék lakosai számára is láthatóvá téve, kifejezzük az Európai Unió és azon belül az egyes, a programban résztvevő partnerországok kapcsolatát, valamint a szimbolikus szobrokon keresztül felhívjuk a figyelmet az európai társadalom kérdéseire, aktuális helyzetére és kihívásaira. Az alkotások elkészítése során a művészi, egyéni alkotói szempontok mellett fontosnak tartottuk, hogy a problémákat nem elhallgatva ugyan, de mégis elsősorban a pozitív, előremutató tartalmakat előtérbe helyezve valósítsuk meg azokat. Az elkészült “Tudás Fáját” DI Heinz Gerstbach helyi képviselő avatta fel ünnepélyes keretek között, a konferencia minden résztvevőjének jelenlétében, akik be is mutatták neki és az összegyűlt helyi lakosoknak az egyes műveket.
A workshop az alkotómunka mellett nagyszerű lehetőséget biztosított a résztvevők számára az ismerkedésre, beszélgetésre, tapasztalatcserére, és egy kötetlen, vidám légkör kialakítására is.
no images were found
A konferencia során az ESSL Modern Művészeti Múzeumban (ESSL Museum Kunst Der Gegenwart) a “Georg Baselitz” tárlaton a huszadik századi neo-expresszionista, posztmodern német festő munkásságával ismerkedhettünk meg, valamint a “New York” c. tárlaton betekintést nyerhettünk mai modern fiatal New York-i képzőművészek fotóktól, montázsoktól a hatalmas installációkig terjedő változatos szín-, anyag-, forma-, és témavilágú alkotásaiba.
Rendkívül érdekes látogatást tettünk a Gugging-ban (Maria Gugging Psychiatric Clinic), a Bécs külvárosában található pszichiátriai intézetben, amely ma elismert művészetterápiás intézményként működik. Lakói, a páciensek mind világszerte egyre nagyobb hírnevet szerző alkotóművészek. Megtekinthettük a művészek házának saját festményeikkel gazdagon díszített külső falát, belső tereit, egyik műtermüket, valamint az “Art brut” tárlaton a munkáikból készült kiállítást is. Nagy hatást tett ránk látni a művészet erejét ezekben az alkotásokban és emberekben (néhányukkal személyes találkozás révén is), akik ezáltal többé már nem a társadalomból kiűzetésre ítéltetett pszichiátriai betegek, hanem elismert alkotóművészek, akik képesek adni, művészeti élményt nyújtani másoknak.
A konferencia zárásaként a Schönnbrunni kastélyba látogattunk el, ahol megismerhettük az osztrák történelem és kultúra egy (nem kevés magyar vonatkozással bíró) meghatározó szakaszát. A bécsi és osztrák kultúra megismeréséhez továbbá városi séták és helyi éttermekben elfogyasztott tradicionális ételek, italok fogyasztása által is közelebb kerültünk.
Összegezve, a COMART program keretében rendkívül értékes napokat töltöttünk Bécsben. Az említett programokból számos inspirációt meríthettünk, amelyek a későbbiekben nemcsak egyéni alkotói munkásságunkat, de közösségi tevékenységeinket is előmozdíthatják, valamint a konferencia során kiépült személyes és szervezeti szintű kapcsolataink további együttműködésre, közös projektek megvalósítására adhatnak lehetőséget.