Összefoglaló a Grundtvig Tanulási Kapcsolatok – „Sport az Állampolgárságért” projekt nemzetközi megvalósulásáról

Kultúrák közötti eszmecsere a sportról, mint a béke eszköze a mai társadalomban

Grundtvig Tanulási Kapcsolatok –   „Sport az Állampolgárságért”

„Sport az Állampolgárságért” az Európai Unió Egész életen át tartó tanulás programjában támogatott projekt. Témája a sport, mint békére nevelő eszköz a társadalmunkban.

 

A projekt referenciaszáma: GRLP-2009-20

Tempus Közalapítvány

http://tka.hu/pages/main

 

Ebben a projektben partnerként 8 ország 10 szervezete vesz részt.

Ausztria: Teamtime Trainings

Olaszország 2 szervezete: Sportmeet (Róma), Irene 95 (Nápoly)

Lengyelország: Fundacja Mariapoli

Csehország: Trialog

Litvánia: Fokolaru judejmas Lietuvoje

Magyarország: Blue Word Foundation (Kék Világ Alapítvány)

Románia: Associata Mariapolis

Németország két szervezete: Fokolar-Bewegung, Strarkmacher e.V.

A megtett út

A majdnem két év során megvalósított 6 konferencia 5 Európai országban zajlott, és az utolsó beágyazódott a Római Sportmeet konferenciába.

Minden szervezet küldött résztvevőket a 6 konferencia így Magyarországról a Kék Világ Alapítvány is.

E konferenciák során különböző témákat fejtettünk ki, és mélyítettünk el. Minden szervezetnek meg kellett mozgatnia 12 embert (eljuttatni a konferenciákra). Bizonyos esetekben ugyanazokról a személyekről volt szó, más esetekben nagyobb létszámot sikerült megmozgatni. Az első megoldás előnye, hogy ugyanazokkal a személyekkel sikerült egy teljes programot, ívet végigvinni, míg a második eset lehetővé tette nagyobb létszámnak, több embernek a bevonását egy gazdagító kultúrák közötti kapcsolatba.

E konferenciák elsődleges célja volt a csere, a kölcsönös gazdagítás lehetősége. Hogy tanulhassunk egymástól, megismerhessünk különböző országokat, társadalmakat, kultúrákat, metódusokat; ismert és ismeretlen problémákat.

1. Bécsi konferencia

Az első konferenciát 2010 februárjában tartották Bécsben, a Teamtime Training irányításával és a Sportmeet együttműködésével. A téma „a békére nevelés volt játékon és sporton keresztül – és az ezzel kapcsolatos nemzeti és nemzetközi tapasztalat.”

Az elméleti és gyakorlati részek szerencsés ritmusban váltakoztak, melynek során mindenki kipróbálhatta, gyakorolhatta azt, amiről szó volt.

Alois Hechenberger bemutatta az általa kitalált kockát, amellyel gyerekeket, fiatalokat, és felnőtteket tanít és ösztönöz a fair play szerinti játékra. Dobva a kockával, a béke és a csapatszellem valamely mottóját próbálják megélni a játékosok az egész meccs során.

2. Heidelbergi konferencia

A második konferenciát Starkmacher szervezésében a németországi Heidelbergben tartották. A szemináriumok helyszíne, és az elhelyezés egyaránt az olimpiai központban volt.

A konferencia témája: a nevelők és multiplikátorok tréningje.

Itt is alternáltak az elméleti és gyakorlati részek. Koncentrációs és légzési technikákat sajátítottunk el a mentális és fizikai erő (kapacitás, képesség) jobb összehangolása és kihasználása érdekében, személyes- és csoport-kontextusban, melyet Knörzer professzor és kollégája, Robert Rupp fejlesztett ki..

3. Nápolyi konferencia

Nápolyban volt a harmadik konferencia 2010 júliusában. A téma a „hátrányos helyzetben lévők sporton keresztüli tanítása”, ezen keresztül életminőségük javítása volt, amelyet az Irene 95 vezetett. A konferencia be volt építve a Nápolyban szervezett „Sportok fehér éjszakájába”.

4. Krakkói konferencia

A negyedik konferenciát 2010 októberében tartotta Krakkóban lengyel partnerünk a Parafialny Jadwiga. A téma: A békére való nevelés a sporton keresztül, és a sportklubok helyzete Lengyelországban a fal lebomlása előtt és után. Érdekes volt az „INTER” – Milánó – Futball Club által szponzorált „INTERCAMPUS” helyi tevékenységének megismerése, amelyet a világ sok országában megvalósítanak a gyerekek profi színvonalú edzésének finanszírozása (edzésterv és felszerelés biztosítása) által.

5. Prágai konferencia

Az ötödik konferenciát Prágában, Trialog partnerünk szervezésében 2011 januárjában tartották. A fő téma: „A sportra való, és a sport általi nevelés szerepe az Egész életen át tartó tanulás jövője szempontjából.”. A szemináriumokon túl, nagyon érdekes volt a jóga előadás, és gyakorlat. A konferencia alatt lehetőség volt a partnerek számára, hogy elmondhassák a projekttel kapcsolatos tapasztalataikat, valamint, hogy mit tanultak egymástól. Újból bebizonyosodott e projekt értéke nem csak a sportbeli-kognitív szempontból, de kulturális szempontból is, hiszen egy nagyon értékes kultúrák közötti párbeszéd, és ajándékozás valósult meg.

6 konferencia – Róma

A hatodik – egyben záró – konferencia Rómában került megrendezésre 2011 áprilisában. A széleskörű nyilvánosságot – komoly sajtó- és média visszhangot – kapott rendezvény fő témája a sportnak adható-adandó új méltóság és felelősség volt: „megmozgatni az embereket, megmozgatni a gondolatokat” – új és pozitív kapcsolatok létrehozása által. Mindezt azzal a meggyőződéssel, hogy a sport megváltoztatása a társadalom megváltoztatásához való hozzájárulás is.

A konferencia rendkívül gazdag volt forradalmian új gondolatok, ötletek színvonalas előadása, valamint ezen gondolatok és ötletek megvalósítására létrejött gyakorlati megvalósulások bemutatása szempontjából.

Az érdekes elméletek és gyakorlatok közül most csak egyet emelnénk ki.

A „Calamai” módszer, amellyel az olasz nemzeti válogatott egykori kosárlabda-edzője különféle típusú értelmi fogyatékos gyerekekből, fiatalokból formál különböző időtartamban – de mindenképpen – évek alatt, ütőképes csapatokat, de főleg boldog embereket. Hihetetlenül egyszerű gyakorlatokkal, rendkívüli elkötelezettséggel, szívós hűséggel, és vidám lelki töltéssel.

Tovább együtt

A Projekt a záró konferenciával fejeződik be, de nyomokat hagy maga után. A partnerek gondolatokat és metodológiát cseréltek, megismertek más helyzeteket és probléma-megoldási módszereket; és új metodológiákat kipróbálták a saját környezetükben.

Együtt haladunk tovább, gyümölcsöztetve a szorosra fonódott baráti kapcsolatok hálóját, és már új közös programokat tervezünk.

A „Sport az állampolgárságért” egy felejthetetlen és folytatandó tapasztalat.

 

 

(A honlapon megjelentetett információk nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió hivatalos álláspontját, azokért a Kék Világ Alapítvány felelős.)

vita